Przejdź do treści

Powiatowa Stacja
Sanitarno-Epidemiologiczna
w Grodzisku Mazowieckim

ul. Żwirki i Wigury 10
05-825 Grodzisk Mazowiecki

Telefony: 22 755 57 76, 22 755 59 51

Nasz e-mail: grodzisk@psse.waw.pl

Informacja dotycząca ochrony danych osobowych (RODO)

Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Grodzisku Mazowieckim została utworzona 1 stycznia 2001 r.

Obszar działania Stacji obejmuje powiat grodziski.

Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym w Grodzisku Mazowieckim pełniącym jednocześnie funkcję Dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Grodzisku Mazowieckim jest Pani Halina Sankowska.

Strona główna

Aktualności

Najwyższa Izba Kontroli o antybiotykach

Najwyższa Izba Kontroli opublikowała wyniki kontroli dotyczącej stosowania antybiotyków.
W informacji pokontrolnej czytamy: „Jednym z największych zagrożeń zdrowia publicznego jest pojawienie i rozprzestrzenianie się opornych na antybiotyki szczepów bakterii chorobotwórczych.”

Do powstania lekooporności przyczynia się nadużywania i niewłaściwe stosowanie antybiotyków.
Średnia konsumpcja antybiotyków w 2017 r. w lecznictwie otwartym (poza szpitalem) w krajach UE wyniosła 21,8 dobowych dawek na 100 mieszkańców dziennie a w Polsce – 27 DDD  na 1000 mieszkańców dziennie.

Czytaj więcej

BEZPIECZNE WAKACJE

Wakacje w pełni. Pierwsze wakacyjne przygody za nami, trwają kolejne turnusy zorganizowanego wypoczynku dla dzieci i młodzieży.

 

Przypominamy kilka informacji przydatnych dla zapewnienia bezpieczeństwa w czasie wypoczynku.

 

Planując podróż zagranicę, należy sprawdzić, jakie szczepienia są obowiązkowe i zalecane. Niezbędne informacje na temat szczepień w podróżach zagranicznych oraz wykaz punktów szczepień - na stronie internetowej www.szczepienia.gis.gov.pl.  

Należy obserwować  prognozy pogody. Dostosowywać ubiór do aktualnej aury, ale też planować aktywności do pogody.  Warto pamiętać o ochronnym kremach z filtrem UV, również w pochmurne dni.

Czytaj więcej

Ostrzeżenia

Dopalacze? Nie, dziękuję.

Główny Inspektor Sanitarny apeluje: nowe narkotyki (tzw. dopalacze) to trucizna i każde jej zażycie wiąże się z poważnym ryzykiem dla zdrowia, a nawet życia To substancje działające na ośrodkowy układ nerwowy, wpływające negatywnie na pracę mózgu. Nie pozwólmy naszym bliskim i przyjaciołom przyjmować narkotyków i stanowczo odmawiajmy, gdy ktoś chce nas nimi poczęstować.

Czytaj więcej

Sinice

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grodzisku Mazowieckim ostrzega wszystkie osoby korzystające z kąpieli nad otwartymi wodami, iż nie należy korzystać z kąpieli w zbiornikach o wodach wykazujących nadmierną mętność, które mają zmienioną barwę oraz ewentualnie zapach. Mętna woda o zmienionej barwie może świadczyć o zakwicie sinic, który występuje przy powierzchni wody i często ma miejsce w okresach o podwyższonej temperaturze.

Czytaj więcej

APEL do hodowców drobiu

Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Głównego Lekarza Weterynarii

Szanowni Państwo!

Wirus wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI), podtypu H5N8 – nie jest groźny dla ludzi, ale jest bardzo szkodliwy dla gospodarki i niebezpieczny dla Waszych gospodarstw. Główną przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa grypy ptaków H5N8 są zarażone dzikie ptaki...

Czytaj więcej