Przejdź do treści

BEZPIECZNE WAKACJE

BEZPIECZNE WAKACJE


Wakacje w pełni. Pierwsze wakacyjne przygody za nami, trwają kolejne turnusy zorganizowanego wypoczynku dla dzieci i młodzieży.

Przypominamy kilka informacji przydatnych dla zapewnienia bezpieczeństwa w czasie wypoczynku.

Planując podróż zagranicę, należy sprawdzić, jakie szczepienia są obowiązkowe i zalecane. Niezbędne informacje na temat szczepień w podróżach zagranicznych oraz wykaz punktów szczepień - na stronie internetowej www.szczepienia.gis.gov.pl.  

Należy obserwować  prognozy pogody. Dostosowywać ubiór do aktualnej aury, ale też planować aktywności do pogody.  Warto pamiętać o ochronnym kremach z filtrem UV, również w pochmurne dni.

Należy zwracać uwagę na jakość, świeżość jedzenia, aby uniknąć zatruć pokarmowych. Przechowywać żywność w higienicznych warunkach i niskiej temperaturze, utrzymywać czystość, myć owoce i warzywa, zwracać uwagę na datę przydatności żywności do spożycia. Państwowa Inspekcja Sanitarna stoi na straży bezpieczeństwa żywności i żywienia, ale wiele zależy od bezpośrednich decyzji każdego z nas.

Idąc do klubu / dyskoteki należy zawsze mieć na oku swoją szklankę lub kieliszek. Trzeba uważać na nowe narkotyki tzw. „dopalacze”. Ich skład i działanie nigdy nie są pewne. Jeżeli czyjeś zachowanie, szczególnie młodych osób, budzi podejrzenia –  proszę się nie wahać, reagować!

Przy wyborze formy wypoczynku dla swojego dziecka (czy to wyjazdowa, czy w miejscu zamieszkania), należy mieć na względzie stan jego zdrowia, predyspozycje i stopień samodzielności.

Jeżeli dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, należy sprawdzić, pod czyją będzie opieką i czy wypoczynek został zarejestrowany. Informacje na ten temat - na stronie internetowej www.wypoczynek.men.gov.pl lub w kuratorium oświaty.

Przed wyjazdem należy przypomnieć dziecku aby:
    • dokładnie myło ręce pod bieżącą wodą przed posiłkami oraz bezwzględnie po każdym skorzystaniu z toalety,
    • dbało o higienę osobistą, nie używało wspólnie z innymi osobami ręcznika, grzebienia i innych przyborów toaletowych oraz nie wymieniało się i nie pożyczało ubrań,
    • nie piło napojów z jednego pojemnika (butelki, kubka) z innymi uczestnikami wypoczynku
    • dokładnie myło surowce (owoce, warzywa) podczas sporządzania posiłku, pamiętało o właściwym przechowywaniu żywności, unikało zakupów wątpliwej jakości żywności
    • w razie niepokojących objawów samopoczucia i zdrowia (m. in. nudności, bóle brzucha, wymioty, biegunka, gorączka) zgłosiło się do opiekuna lub wychowawcy.
    • nie przyjmowało od nieznanych osób jedzenia i napojów,
    • zawsze odmawiało, gdyby ktokolwiek proponował mu alkohol, narkotyki czy psychoaktywne środki zastępcze (dopalacze) i o takiej sytuacji bezzwłocznie poinformować wychowawcę.

Zapiszmy telefonie numery alarmowe; gdy wypoczywamy w górach: GOPR - 601 100 300, gdy wypoczywamy nad wodą: WOPR – 601 100 100. Ponadto warto sprawdzić kąpielisko w serwisie kąpieliskowym: https://sk.gis.gov.pl/index.php


Więcej informacji na stronie: http://wsse.waw.pl/aktualnosci-i-komunikaty/aktualnosci/bezpieczne-wakacje-2019 oraz w Poradniku Bezpiecznego Wypoczynku ( w załączeniu).

 

Wróć