Przejdź do treści

1 grudnia Światowy dzień AIDS

1 grudnia Światowy dzień AIDS

W Polsce, od 1985 roku na 23.233 zakażeń wirusem HIV, stwierdzono 3,619 zachorowań na AIDS , 1,398 chorych zmarło...

Epidemia AIDS trwa na świecie od ponad 30 lat. Naukowo udowodniono, że tą chorobę wywołuje wirus HIV. Mimo działań zapobiegawczych oraz edukacyjnym, liczba nowych zakażeń HIV nie maleje.

Przypomnijmy, istnieją trzy drogi zakażenia HIV:

  • kontakt z krwią – przedostanie się do zdrowego organizmu zakażonej krwi – używanie tych samych igieł, strzykawek, udział w wypadku, np. komunikacyjnym, transfuzje krwi i preparatów krwiopochodnych (krew w stacjach krwiodawstwa jest badana pod kątem obecności wirusa HIV)
  • kontakty seksualne, w których dochodzi do kontaktu z wydzielinami narządów płciowych (bezwzględne używanie prezerwatywy zmniejsza ryzyko zakażenia wirusem HIV a także innymi chorobami przenoszonymi droga płciową)
  • ciąża, poród, karmienie piersią – zakażona matka może zakazić swoje dziecko – (świadomość nosicielstwa oraz odpowiednia terapia antywirusowa zmniejsza ryzyko przeniesienia zakażenia prawie do zera)

Szczegółowych informacji udziela TELEFON ZAUFANIA HIV/AIDS: 801 888 448 oraz 22 692 82 26

Informacje można również uzyskać również w PORADNI INTERNETOWEJ HIV/AIDS

W tym roku obchodom Światowego Dnia AIDS towarzyszy hasło: „Poznaj swój status”.
Podniesienie świadomości na temat własnego statusu serologicznego jest jedynym sposobem, żeby potwierdzić lub wykluczyć zakażenie HIV. Wirus HIV nie powoduje żadnych dolegliwości, objawów, na podstawie, których można stwierdzić zakażenie. Można nawet przez 10 lat nie wiedzieć o tym, że uległo się zakażeniu.

Pamiętajmy: Wykonanie testu jest jedyną metodą rozpoznania zakażenia HIV.
Lista punktów konsultacyjno-diagnostycznych, wykonujących test w kierunku HIV oraz ośrodkach zajmujących się leczeniem, dostępna jest na stronie internetowej Krajowego Centrum ds. AIDS.

Wróć