Przejdź do treści

1 grudnia – Światowy Dzień Walki z AIDS

1 grudnia – Światowy Dzień Walki z AIDS

Światowy Dzień Walki z AIDS obchodzony jest z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia od 1988 roku. W tym dniu na całym świecie, także w Polsce, odbywają się różnorodne wydarzenia, których celem jest zwrócenie uwagi na wciąż aktualny problem, jakim jest zakażenie wirusem HIV oraz zachorowanie na AIDS. W tym dniu szczególnie podkreśla się również rolę działań profilaktycznych, które mają zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusa HIV.
Obchody Światowego Dnia Walki z AIDS są doskonałą okazją do rozmowy na trudny temat, którym jest rozprzestrzenianie się wirusa HIV oraz walka z AIDS. W Polsce każdego dnia 2-3 osoby dowiadują się o swoim zakażeniu HIV. W 2016 roku wykryto w naszym kraju 1270 nowych przypadków, z czego najwięcej w województwie mazowieckim. Według danych Państwowego Zakładu Higieny od 1985 r. stwierdzono zakażenie u 22 038 osób, natomiast według szacunków epidemiologicznych o swoim zakażeniu nie wie przynajmniej połowa osób żyjących z HIV, co oznacza, że liczbę diagnoz należałoby pomnożyć przynajmniej razy dwa. Wynikiem takiej sytuacji jest znacząca liczba przypadków diagnozowanych w zaawansowanym stanie zakażenia oraz duża liczba nowych zakażeń. Podstawą ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa HIV jest profilaktyka, która powinna być prowadzona długofalowo i docierać do możliwie szerokiego grona odbiorców. Ważne jest również aby akcentować, jak ważne jest wczesne wykrycie zakażenia, które pozwala na podjęcie skutecznego leczenia i poprawę standardu życia chorego. W społeczeństwie należy również promować postawę tolerancji wobec osób zakażonych HIV i chorych na AIDS, dzięki której możliwe będzie przezwyciężenie strachu oraz uprzedzeń.
Nieodłącznym elementem obchodów Światowego Dnia AIDS jest Czerwona Kokardka - symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV i chorymi na AIDS i ich bliskimi. Obecność Kokardki w sferze publicznej przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa i powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.
Więcej informacji można znaleźć na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS.

Wróć