Przejdź do treści

31 MAJA, ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU

31 MAJA, ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU

 

Co rok WHO - Światowa Organizacja Zdrowia zaprasza do refleksji nad fatalnymi skutkami palenia tytoniu oraz narażenia na kontakt z dymem papierosowym.

 

Jak wiadomo, palenie tytoniu jest bezpośrednią przyczyną wielu chorób. Wiele z nich dotyczy układu oddechowego w tym płuc.

 

Palenie papierosów jest główną przyczyną raka płuc. Również narażenie na dym papierosowy w domu lub w miejscu pracy zwiększa ryzyko zachorowania.

 

POChP – przewlekła obturacyjna choroba płuc rozwija się głównie u palaczy, szczególnie tych, którzy zaczęli palić w młodym wieku. Prowadzi do nieodwracalnych zmian w płucach i wiąże się z bolesnym kaszlem i poważnymi problemami z oddychaniem.

 

Obecność dym papierosowego jest ogromnym zagrożeniem dla małych dzieci, szczególnie jeżeli matki paliły w czasie ciąży. Płuca dzieci palących rodziców gorzej rozwijają się i funkcjonują. Dzieci będące biernymi palaczami częściej chorują na astmę, zapalenia płuc i oskrzeli, powracające infekcję dróg oddechowych.

 

 

Trudności z oddychaniem są potwornym doświadczeniem.

Po ok. 10 miesiącach od rzucenia palenia, przy unikaniu kontaktu z dymem papierosowym,wydolność układu oddechowego popraw się, ustąpią kaszel i duszności.

Można odetchnąć …

Wróć