Przejdź do treści

SEZON NA KLESZCZA TRWA

SEZON NA KLESZCZA TRWA

 

 

Sezon na spacery, wyprawy, biwaki to również SEZON NA KLESZCZA.

Kleszcz jest najaktywniejszy rano i wieczorem, czeka w trawie, na chwastach i niewysokich krzakach, w zacienionych miejscach, na obrzeżach lasów, parkowych zarośli i w przydomowych ogródkach.

Spada na nogi człowieka i wspina się w takie miejsca na ciele, gdzie skóra jest najcieńsza i najlepiej ukrwiona. Tak się składa, że są to miejsca zwykle zasłonięte, możemy nie zauważyć wędrującego kleszcza, nie poczujemy też jego wkłucia (ślina działa przeciwbólowo).

 

W trakcie aktywności - obserwujmy naszą skórę a po powrocie do domu – OGLĄDAJMY CAŁE CIAŁO i sprawdzajmy, czy kleszcz nie wędruje po naszej skórze szukając sobie ulubionego miejsca żerowania...

 

 

Jeżeli znajdziemy intruza – jak najszybciej USUWAMY KLESZCZA ZA POMOCĄ ODPOWIEDNIEGO NARZĘDZIA, np. pęsety, umieszczając ją jak najbliżej skóry. Kleszcza usuwamy płynnym ruchem równoległym do osi wkłucia, następnie dezynfekujemy miejsce ukąszenia.

 

Przez kolejne dni OBSERWUJEMY MIEJSCE WKŁUCIA.

Jeżeli w ciągu kolejnych dni zaobserwujemy pierścieniowate zaczerwienienie skóry wokół miejsca ukąszenia lub objawy grypopodobne – należy zgłosić się do lekarza.

 

Aby uchronić się przed ukąszeniem kleszcza, warto zadbać o odpowiedni strój zakrywający ciało oraz zastosować preparat odstraszający kleszcze.

 

 

Wróć