Przejdź do treści

Światowy dzień AIDS

Światowy dzień AIDS

 

1 grudnia każdego roku obchodzimy Światowy Dzień AIDS (ang. World AIDS Day) ustanowiony przez Światową Organizację Zdrowia w 1988 roku. Akcentowanie tego dnia ma przypominać o trwającej epidemii AIDS, szerzyć wiedzę na temat zakażeń HIV oraz budować atmosferę wsparcia i tolerancji dla osób zakażonych (seropozytywnych).

 

PRZYPOMNIJMY, ISTNIEJĄ DROGI ZAKAŻENIA HIV:

  • Podczas stosunków seksualnych z osobą zakażoną z penetracją (analnych lub dopochwowych) bez zastosowania zabezpieczenia (prezerwatywy) oraz przy kontakcie oralnym, gdy jest się strona aktywną, czyli ma się kontakt z wydzielinami narządów płciowych partnera.

  • Przez kontakt z zakażoną krwią innej osoby, gdy widoczna ilość świeżej krwi dostanie się do otwartej rany bądź też błon śluzowych, np. poprzez wielokrotne wykorzystywanie igieł i strzykawek (narkomani).

  • W czasie ciąży, podczas porodu lub karmienia dziecka piersią przez matkę zakażoną HIV.

JAK NIE MOŻNA ZAKAZIĆ SIĘ HIV:

  • HIV nie można zakazić się w taki sam sposób jak przeziębieniem lub grypą. HIV nie przenosi się poprzez kaszel lub kichanie.

  • Nie można zakazić się HIV od psów, kotów lub innych zwierząt. Jak sama nazwa HIV mówi, jest to LUDZKI (human) wirus upośledzenia odporności, czyli zakazić się nim można tylko od innego człowieka.

  • Komary nie przenoszą HIV!!! Udowodniono to badając same komary, a także wykonując badania wśród osób mieszkających w miejscach, gdzie komary występują przez cały rok.

  • Mieszkanie pod jednym dachem z osobą zakażoną HIV nie stwarza ryzyka przeniesienia zakażenia, pod warunkiem przestrzegania podstawowych zasad higieny: każdy z domowników powinien mieć własną szczoteczkę do zębów i maszynkę do golenia.

  • Nie można zakazić się HIV poprzez dotykanie skóry osoby zakażonej, nawet, jeśli jest spocona (pot nie zawiera wirusa HIV, co wykazano w badaniach doświadczalnych). Łzy także nie zawierają HIV.

  • Nie można zakazić się HIV poprzez korzystanie ze wspólnych sztućców, talerzy i innych naczyń, poprzez korzystanie ze wspólnej łazienki czy ubikacji, podczas pływania w basenie, w teatrze, w kinie, w autobusie i tym podobnych miejscach.

 

W 2018 r. wykryto w Polsce 1 275 zakażeń wirusem HIV.

Od wdrożenia badań, czyli od połowy lat 80. do 30 kwietnia 2019 r. wykryto 24 303 zakażenia HIV.

Niestety, eksperci są zdania, że te dane nie są odzwierciedleniem rzeczywistej, dużo większej liczby zakażonych w Polsce.

Znaczna część zakażonych wciąż nie wie, że ma wirusa.

 

GDZIE WYKONAĆ TEST NA HIV?

Testy wykonywane w wybranych przychodniach, szpitalach, laboratoriach a także bezpłatnie i anonimowo w Punktach Konsultacyjno-Diagnostycznych:

Aktualnie w Warszawie działają 4 Punkty:

- PKD przy Poradni Specjalistycznej Chmielna Express, ul. Chmielna 4

- PKD przy Centrum Medycyny Zapobiegawczej i Rehabilitacji, ul. Nugat 3

- PKD przy Laboratorium Diagnostyka, ul. Jana Pawła II 45A

- PKD przy Specjalistycznej Przychodni Internistycznej, ul. Jagiellońska 34

 

W Polsce działają cztery ośrodki – poradnie profilaktyczno-lecznicze (PPL), które osobom zakażonym HIV zapewniają kompleksową opiekę specjalistyczną lekarzy różnych specjalności. Poza ośrodkiem w Warszawie przy ulicy Wolskiej działają także poradnie we Wrocławiu, Szczecinie i w Chorzowie. Zakażonych HIV nie obowiązuje rejonizacja, jeśli chodzi o wybór poradni. Nie ma też przepisów zmuszających zakażonego HIV do rozpoczęcia leczenia.

Nadzór nad realizowanymi w Polsce działaniami profilaktycznymi i informacyjnymi oraz finansowanie leczenia pacjentów sprawuje Krajowe Centrum ds. AIDS, agenda Ministra Zdrowia. Dzięki Programowi polityki zdrowotnej Ministra Zdrowia, polski system opieki nad osobami zakażonymi uważany jest za wzorcowy. Korzystając ze skutecznej, bezpłatnej dla pacjenta terapii, z HIV można żyć wiele lat. Co więcej, według wyników ostatnich badań, osiągnięcie niewykrywalnego poziomu wirusa we krwi, poprzez regularne przyjmowanie leków przepisanych przez specjalistę, może powodować, że dana osoba nie zakazi swojej partnerki czy partnera.

Jeżeli pojawiają się wątpliwości lub pytania związane z HIV czy innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową należy zadzwonić pod

bezpłatny numer Telefonu Zaufania HIV/AIDS: 800 888 448.

Do końca grudnia telefon będzie pracował całodobowo. Profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania i pokierują do odpowiedniego specjalisty lub na test.

 

Więcej rzetelnej wiedzy o HIV/AIDS:

https://aids.gov.pl/

www.pzh.gov.pl

https://fes.edu.pl/

https://aids.gov.pl/hiv_aids/450-2-2

http://wsse.waw.pl/files/wsse/Do%20strony%20WSSE/Pliki/Promocja%20Zdrowia/Programy/Krajowy%20program%20zwalczania%20AIDS/E-informator%2002.2016.pdf

https://aids.gov.pl/hiv_aids/jakniemoznazakzic

 

Źródło: www.wsse.waw.pl

Wróć