Przejdź do treści

W 2018 R. WYKRYTO W POLSCE 1 275 ZAKAŻEŃ WIRUSEM HIV.

W 2018 R. WYKRYTO W POLSCE 1 275 ZAKAŻEŃ WIRUSEM HIV.

W 2018 r. wykryto w Polsce 1 275 zakażeń wirusem HIV.

 

Od wdrożenia badań, czyli od połowy lat 80. do 30 kwietnia 2019 r. wykryto 24 303 zakażenia HIV, AIDS zdiagnozowano u 3 692 osób i odnotowano 1 418 zgonów

 

Według szacunków, w Polsce test na HIV wykonał najwyżej co 10. dorosły.

 

Kilkanaście tysięcy osób może żyć w naszym kraju z wirusem nie zdając sobie z tego sprawy.

 

We wszystkich województwach działają Punkty Konsultacyjno-Diagnostyczne (PKD)

Ich lista dostępna jest na stronie https://aids.gov.pl/pkd/.

W PKD współfinansowanych przez Krajowe Centrum ds. AIDS, Agendę Ministra Zdrowia, na osoby chcące zrobić test czekają wykwalifikowani doradcy. Oprócz badania, przeprowadzają także rozmowę edukacyjną. Mogą wytłumaczyć, doradzić, ostudzić emocje.

 

HIV może dotyczyć każdego niezależnie od płci, wieku, orientacji, czy stylu życia. Niestety wiele osób wypiera ten fakt i nie robi testu. Warto, aby wykonała go każda dorosła osoba, która choć raz w życiu miała ryzykowne zachowanie. W sieci Punktów Konsultacyjno-Diagnostycznych (PKD) można zrobić to badanie bez skierowania, bezpłatnie i anonimowo. Wynik uzyskuje się bardzo szybko. Gorąco zachęcam do korzystania z PKD. Nie tylko w Europejskim Tygodniu Testowania w kierunku HIV, ale przez cały rok. Takie badanie może niejednej osobie uratować życie, a nawet dwa życia, jeżeli test wykonuje kobieta w ciąży” – powiedziała Anna Marzec-Bogusławska, dyrektor Krajowego Centrum ds. AIDS.

 

Korzystając ze skutecznej, bezpłatnej dla pacjenta terapii, z HIV można żyć wiele lat. Co więcej, według wyników ostatnich badań, osiągnięcie niewykrywalnego poziomu wirusa we krwi, poprzez regularne przyjmowanie leków przepisanych przez specjalistę, może powodować, że dana osoba nie zakazi swojej partnerki czy partnera.

 

 

Jeżeli pojawiają się wątpliwości lub pytania związane z HIV czy innymi chorobami przenoszonymi drogą płciową należy zadzwonić pod

bezpłatny numer Telefonu Zaufania HIV/AIDS: 800 888 448.

Do końca grudnia telefon będzie pracował całodobowo. Profesjonalni konsultanci odpowiedzą na wszystkie pytania i pokierują do odpowiedniego specjalisty lub na test.

Wróć