Przejdź do treści

Aktualności

Archiwum aktualności

4 LUTY – MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ WALKI Z RAKIEM

Jak walczyć z rakiem?  Chronić się przed nim! Nie dopuścić do zachorowania. Dbać o siebie i o swoich najbliższych.Europejski Kodeks Walki z Rakiem podaje zasady jakich należy przestrzegać aby zmniejszyć ryzyko zachorowania:

Czytaj więcej

BEZPŁATNA CYTOLOGIA PROFILAKTYCZNA

Wszystkie ubezpieczone kobiety, w wieku 25-59 lat, mają prawo do bezpłatnej cytologii w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.  Badanie wykonywane jest bez skierowania raz na 3 lata w placówkach realizujących program na podstawie kontraktu z NFZ.

Czytaj więcej

BEZPŁATNA MAMMOGRAFIA PROFILAKTYCZNA

Od wielu lat w publicznym systemie ochrony zdrowia funkcjonuje Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. W ramach programu kobiety w wieku 50-69 lat mogą wykonać, bez skierowania, bezpłatną mammografię w placówkach realizujących program.

 

Na terenie powiatu grodziskiego badania realizowane są u poniższych świadczeniodawców:


Czytaj więcej

Czym są szczepienia?

Szczepienia to jedno z najpotężniejszych narzędzi, jakim dysponuje zdrowie publiczne. Są one najskuteczniejszym sposobem w walce z niebezpiecznymi, często śmiertelnymi chorobami zakaźnymi zagrażającymi zdrowiu i życiu. Są skuteczną i powszechnie społecznie akceptowaną metodą zapobiegania zachorowaniom na choroby zakaźne, zarówno w wymiarze prewencji indywidualnej, jak również kształtowania odporności całej populacji (prewencji zbiorowej) – czytamy w opublikowanym dokumencie „Stanowisko Krajowego Konsultanta w dziedzinie Zdrowia Publicznego ws. szczepień ochronnych”.

Czytaj więcej

Kalendarz szczepień ochronnych

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grodzisku Mazowieckim przekazuje do wiadomości kalendarz szczepień ochronnych w Polsce (w polskiej oraz ukraińskiej wersji językowej).

Санітар держави у Гродзиський повіт проходить зображення проведення профілактичних щеплень у Польщі в польської і української мови.

Czytaj więcej