Przejdź do treści

Aktualności

Archiwum aktualności

BEZPŁATNA CYTOLOGIA PROFILAKTYCZNA

Wszystkie ubezpieczone kobiety, w wieku 25-59 lat, mają prawo do bezpłatnej cytologii w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy.  Badanie wykonywane jest bez skierowania raz na 3 lata w placówkach realizujących program na podstawie kontraktu z NFZ.

Czytaj więcej

BEZPŁATNA MAMMOGRAFIA PROFILAKTYCZNA

Od wielu lat w publicznym systemie ochrony zdrowia funkcjonuje Populacyjny Program Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. W ramach programu kobiety w wieku 50-69 lat mogą wykonać, bez skierowania, bezpłatną mammografię w placówkach realizujących program.

 

Na terenie powiatu grodziskiego badania realizowane są u poniższych świadczeniodawców:


Czytaj więcej

Czym są szczepienia?

Szczepienia to jedno z najpotężniejszych narzędzi, jakim dysponuje zdrowie publiczne. Są one najskuteczniejszym sposobem w walce z niebezpiecznymi, często śmiertelnymi chorobami zakaźnymi zagrażającymi zdrowiu i życiu. Są skuteczną i powszechnie społecznie akceptowaną metodą zapobiegania zachorowaniom na choroby zakaźne, zarówno w wymiarze prewencji indywidualnej, jak również kształtowania odporności całej populacji (prewencji zbiorowej) – czytamy w opublikowanym dokumencie „Stanowisko Krajowego Konsultanta w dziedzinie Zdrowia Publicznego ws. szczepień ochronnych”.

Czytaj więcej

Kalendarz szczepień ochronnych

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grodzisku Mazowieckim przekazuje do wiadomości kalendarz szczepień ochronnych w Polsce (w polskiej oraz ukraińskiej wersji językowej).

Санітар держави у Гродзиський повіт проходить зображення проведення профілактичних щеплень у Польщі в польської і української мови.

Czytaj więcej

1 grudnia Światowy dzień AIDS

W Polsce, od 1985 roku na 23.233 zakażeń wirusem HIV, stwierdzono 3,619 zachorowań na AIDS, 1,398 chorych zmarło...

Epidemia AIDS trwa na świecie od ponad 30 lat. Naukowo udowodniono, że tą chorobę wywołuje wirus HIV. Mimo działań zapobiegawczych oraz edukacyjnym, liczba nowych zakażeń HIV nie maleje.

Czytaj więcej