Przejdź do treści

Aktualności

Archiwum aktualności

 

Wytyczne przeciwepidemiczne

 

 

Główny Inspektorat Sanitarny wspólnie z Ministerstwami opracowuje i opiniuje aktualne wytyczne uwzględniające specyfikę działania różnych obszarów w zakresie aktualnej sytuacji epidemiologicznej.

 

 

 

Aktualne wytyczne oraz linki do wytycznych, publikowanych na stronach poszczególnych ministerstw dostępne są w Aktualnościach na stronie www.gis.gov.pl

 

 

 

https://gis.gov.pl/aktualnosci/wytyczne-zamieszczone-na-stronach-poszczegolnych-ministerstw-we-wspolpracy-z-gis/

 

Czytaj więcej

Wytyczne dla gabinetów świadczących usługi kosmetyczne i estetyczne oraz dla salonów fryzjerskich

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny informuje, że na stronach GIS zostały umieszczone wytyczne przeciwepidemiczne Głównego Inspektora Sanitarnego dla salonów fryzjerskich:
Wytyczne dla salonów fryzjerskich
oraz dla gabinetów świadczących usługi kosmetyczne i estetyczne:
Wytyczne dla gabinetów świadczących usługi kosmetyczne i estetyczne

Czytaj więcej

Kupuj świadomie - produkt polski

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grodzisku Mazowieckim informuje, że Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wspólnie z Krajowym Ośrodkiem Wsparcia Rolnictwa prowadzi kampanie pod nazwą „Kupuj świadomie PRODUKT POLSKI”, której celem jest zwiększenie wiedzy Polaków na temat znaczenia świadomych decyzji zakupowych w tak trudnym czasie jak pandemia wirusa SARS-CoV-2. Wobec zagrożeń ekonomicznych i gospodarczych, które niesie ze sobą epidemia jest niezwykle ważne, aby polskie społeczeństwo rozumiało jak wielkie znaczenie dla gospodarki i wspierania krajowego rolnictwa mają codzienne zakupy. Wybieranie polskich produktów żywnościowych to wsparcie dla polskich rolników. Materiały informacyjno-promocyjne do wykorzystania w kampanii są dostępne do pobrania na stronie www.polskasmakuje.pl/produkt-polski oraz na stronie resortu rolnictwa www.gov.pl/web/produktpolski. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do wzięcia udziału w kampanii.

 

 

Czytaj więcej

Opieka nad zwierzętami domowymi w okresie kwarantanny

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grodzisku Mazowieckim informuje, że zgodnie ze stanowiskiem Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) nie ma dowodów na to, że zwierzęta domowe - takie jak psy czy koty - przyczyniają się do rozprzestrzeniania koronawirusa.

W przypadku osób podlegających kwarantannie domowej nie można opuszczać swojego mieszkania. Ze względu na konieczność wyprowadzania zwierząt domowych na spacer należy zwracać się o pomoc do rodziny, sąsiadów lub organów gminy (pomoc społeczna). Przy przekazywaniu zwierząt należy unikać bezpośredniego kontaktu z osobą kwarantannowaną. Zaleca się, aby osoba wyprowadzająca ze względu na dotykanie smyczy, obroży zwierząt stosowała rękawiczki jednorazowe, a po spacerze wskazane jest dokładne umycie i dezynfekcja rąk.

Czytaj więcej

Wytyczne dla żłobków i przedszkoli

W związku z umożliwieniem otwarcia instytucji opieki nad dziećmi od 6 maja br., przekazujemy informacje dostępne na stronach:

https://www.gov.pl/web/rodzina/bezpieczenstwo-przede-wszystkim-wytyczne-dla-instytucji-opieki-nad-dziecmi-do-lat-

oraz

https://www.gov.pl/web/edukacja/otwieramy-przedszkola-od-6-maja

 

Dzieci pracujących rodziców będą mogły wrócić do żłobków lub przedszkoli. Od środy 6 maja organy prowadzące te placówki mogą je otworzyć, mając na uwadze wytyczne Głównego Inspektoratu Sanitarnego, a także Ministerstwa Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

 

Ważne! Ze względu na sytuację epidemiologiczną organ prowadzący może ograniczyć liczebność grupy przedszkolnej lub ograniczyć liczbę dzieci objętych opieką w żłobkach.

Ważne! Jednostka samorządu terytorialnego na podstawie dotychczasowych przepisów ogólnych może zamknąć wszystkie żłobki i przedszkola na swoim terenie.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy jest wypłacany rodzicom, gdy:

  • przedszkole i żłobek są zamknięte na mocy decyzji jednostki samorządu terytorialnego,

  • gdy żłobek lub przedszkole nie może zapewnić opieki ze względu na ograniczenia spowodowane COVID-19.

Czytaj więcej