Przejdź do treści

Afrykański Pomór Świń

Afrykański Pomór Świń

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grodzisku Mazowieckim w związku z wykryciem kolejnych dzików zarażonych wirusem Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF) w centralnej części województwa mazowieckiego oraz zgodnie z wytycznymi Wojewody Mazowieckiego oraz Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie przekazuje w załączeniu materiał informacyjny dot. ASF z prośba o jego rozpropagowanie wśród pracowników placówki oraz rodziców.
Afrykański pomór świń (African Swine Fever) to szybko szerząca się, zakaźna choroba wirusowa, na którą podatne są świnie domowe, świniodziki oraz dziki. W przypadku wystąpienia ASF w stadzie dochodzi do dużych spadków w produkcji: zakażenie przebiega powoli i obejmuje znaczny odsetek zwierząt w stadzie, przy czym śmiertelność zwierząt sięga nawet 100%.
Wirus ASF jest wyjątkowo odporny na działanie niskich temperatur i zachowuje właściwości zakaźne we krwi, wydalinach, tkankach (zwłaszcza surowych, niedogotowanych produktów z mięsa wieprzowego lub dzików) przez okres nawet 3-6 miesięcy.
Ludzie nie są wrażliwi na zakażenie wirusem ASF, w związku z czym choroba ta nie stwarza zagrożenia dla ich zdrowia lub życia. Należy jednak pamiętać, że człowiek może stać się pośrednim źródłem zakażenia, dlatego ważne jest aby zwrócić szczególną uwagę na odpady kuchenne oraz resztki żywności i nie wyrzucać ich w miejscach potencjalnie dostępnych dla dzików.
Na terenie województwa mazowieckiego w ostatnich dniach notuje się nowe przypadki występowania ASF w związku z czym zachęcamy do zapoznania się z poniższym materiałem informacyjnym, w którym można znaleźć informacje nt choroby oraz sposobów na ograniczenie jej rozprzestrzeniania.

Wróć