Informacja dla osób wyjeżdżających do Rosji

Informacja dla osób wyjeżdżających do Rosji

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Grodzisku Mazowieckim informuje, że w dniu 24 maja 2018 r. wpłynęła przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ECDC Ocena Ryzyka związana ze zdarzeniem jakim są nadchodzące Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018 w Rosji.

Osoby planujące wyjazd na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2018, które będą się odbywały między 14 czerwca a 15 lipca 2018 r. w Rosji powinny upewnić się, czy są w pełni zaszczepione zgodnie z obowiązującym programem szczepień ochronnych w ich kraju zamieszkania, żeby zabezpieczyć się przed takimi chorobami zakaźnymi, jak: odra, świnka, różyczka, błonica, tężec, krztusiec, wirusowe zapalenie wątroby typu B, poliomyelitis, wirusowe zapalenie wątroby typu A i choroba meningokokowa.

Tak jak w przypadku innych imprez masowych, tak i w przypadku Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018 odbywających się w Rosji, należy brać pod uwagę częste ryzyko narażenia na zachorowanie na nieżyty żołądkowo-jelitowe i choroby zwalczane drogą szczepień. Ryzyko zachorowania na nieżyt żołądkowo-jelitowy można zmniejszyć przestrzegając standardowych zasad higieny takich , jak np. regularne mycie rąk wodą z mydłem, picie bezpiecznej wody (butelkowanej, chlorowanej lub wcześniej ugotowanej), spożywanie dokładnie ugotowanej żywności, odpowiednie mycie warzyw i owoców przed ich spożyciem z użyciem wody zdatnej do picia oraz korzystanie z odpowiednich urządzeń sanitarnych.

Zalecane jest stosowane przez uczestników Mistrzostw prezerwatyw w przypadku kontaktu seksualnego z nowo poznaną lub przypadkowo poznaną osobą w celu zmniejszenia ryzyka wystąpienia chorób przenoszonych drogą kontaktu seksualnego w tym zakażenia HIV.

Wróć