Przejdź do treści

UWAGA! KLESZCZE!

UWAGA! KLESZCZE!

Kleszcz jest najaktywniejszy rano i wieczorem, czeka w trawie, na chwastach i niewysokich krzakach, w zacienionych miejscach, na obrzeżach lasów, parkowych zarośli i w przydomowych ogródkach.

Spada na nogi człowieka i wspina się w takie miejsca na ciele, gdzie skóra jest najcieńsza i najlepiej ukrwiona. Tak się składa, że są to miejsca zwykle zasłonięte, możemy nie zauważyć wędrującego kleszcza, nie poczujemy też jego wkłucia (ślina działa przeciwbólowo).

 Aby uchronić się przed ukąszeniem kleszcza, warto zadbać o odpowiedni strój zakrywający ciało oraz zastosować preparat odstraszający kleszcze.

W trakcie aktywności - obserwujmy naszą skórę a po powrocie do domu – OGLĄDAJMY CAŁE CIAŁO i sprawdzajmy, czy kleszcz nie wędruje po naszej skórze szukając sobie ulubionego miejsca żerowania.

Jeżeli znajdziemy intruza – jak najszybciej USUWAMY KLESZCZA ZA POMOCĄ ODPOWIEDNIEGO NARZĘDZIA:

Jak prawidłowo usunąć kleszcza? Podstawowa zasada brzmi: im wcześniej kleszcz zostanie usunięty z naszego ciała, tym mniejsze prawdopodobieństwo zakażenia odkleszczowym zapaleniem mózgu i boreliozą. Obecnie w aptekach dostępne są rozmaite przedmioty, które ułatwiają nam usuwanie kleszczy ze skóry. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami usunąć kleszcza, udajmy się do punktu medycznego/ośrodka zdrowia.

Usuwanie kleszcza krok po kroku

  • zdezynfekuj pęsetę/przyrząd do usuwania kleszczy

  • chwyć kleszcza jak najbliżej powierzchni swojej skóry

  • delikatnie, ale stanowczo pociągnij przeciwnie do kierunku wkleszczenia i wyciągaj, aż zauważysz jego głowę

  • po wyjęciu kleszcza, umieść go na kartce papieru i sprawdź, czy został usunięty w całości

  • odkaź obszar wkleszczenia środkiem dezynfekującym

  • po usunięciu kleszcza dokładnie umyj ręce w wodzie z mydłem

Czego nie robić podczas usuwania kleszcza?

  • nigdy nie łap kleszcza za jego obrzęknięty brzuch, ponieważ istnieje ryzyko, że wyciśniesz do swojego organizmu zainfekowaną zawartość jelit kleszcza;

  • nigdy nie przekręcaj kleszcza, ponieważ jego głowa pozostanie w twoim ciele;

  • nie staraj się dusić kleszcza wazeliną, masłem, lakierem do paznokci, benzyną lub alkoholem. W ten sposób tylko sprowokujesz wymioty kleszcza i zwiększysz ryzyko wystąpienia infekcji;

  • nigdy nie usuwaj kleszcza gołymi rękami.

 

Przez kolejne dni OBSERWUJEMY MIEJSCE WKŁUCIA.

Jeżeli w ciągu kolejnych dni zaobserwujemy pierścieniowate zaczerwienienie skóry wokół miejsca ukąszenia lub objawy grypopodobne – należy zgłosić się do lekarza.

 

Jednocześnie informujemy:

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie ani żadna z powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych na terenie województwa mazowieckiego nie prowadzą badań diagnostycznych kleszczy w kierunku obecności chorobotwórczych patogenów, np.: krętków borelii.

W siedzibie WSSE w Warszawie, ul. Żelazna 79 w laboratorium realizowane są badania serologiczne w kierunku obecności przeciwciał krętków borelii poprzez pobranie krwi pacjenta ukąszonego i oznaczenie w badanym materiale przeciwciał w klasie IgM i IgG metodą immunoenzymatyczną ELISA (wstępny test przesiewowy). Potem, jeśli wynik jest dodatni lub wątpliwy wykonuje się test potwierdzenia techniką „Western blot”.

 

więcej informacji:

http://wsse.waw.pl/aktualnosci-i-komunikaty/ostrzezenia-publiczne/uwaga-na-kleszcze-5889

 

Wróć